top of page
Szukaj

3 typy szkół ponadpodstawowych - 5 najważniejszych różnicPobierz na swój komputer tabelkę z różnicami między liceum, technikum i szkołą branżową ⬇⬇⬇

Pięć najważniejszych różnic między szkołami ponadpodstawowymi
.pdf
Pobierz PDF • 51KB


Nie wiem, jaka u Ciebie dzisiaj jest temperatura, ale u mnie, kiedy piszę ten artykuł, jest bardzo ciepło, ponad 25 stopni. Bardzo późna wiosna, prawie lato.


Chciałam to podkreślić, bo to jest właśnie ten idealny czas, żeby porozmawiać o podstawowych różnicach między 3 typami szkół ponadpodstawowych, do których możesz iść po ósmej klasie ☀


Dlaczego teraz jest ten idealny czas?


Tym z Was, którzy właśnie kończą ósmą klasę, po tym artykule będzie łatwiej dokonać wyboru szkół i wypełnić wiosek.


A jeśli już złożyliście wniosek, to pamiętajcie, że od 25.06.2021 do 14.07.2021 macie jeszcze czas na zmianę swojej decyzji – zmienienie szkół lub ich kolejności we wniosku. Może stwierdzicie, że chcecie dać szanse jakiejś szkole, o której wcześniej nie myśleliście…?


A tak najbardziej dedykuję tę treść 7-klasistom, bo dla Was to jest właśnie idealny czas, żeby zacząć myśleć o tym, do jakiej szkoły iść po podstawówce.


Ten czas jest wtedy pełen oddechu, spokoju. Nie ma jeszcze presji. Można nad tym spokojnie pomyśleć, zweryfikować wszystkie informacje i opinie. I, co ważne, przegadać z rodzicami :)


Bo Wasi rodzice, co zupełnie naturalne, czasem mają trochę przestarzałą wiedzę na temat systemu edukacji, a ich przekonania i poglądy, którymi się z Wami dzielą (w bardzo dobrej wierze - bo chcą Was chronić i dbać o Was) czasem niestety mijają się ze stanem rzeczywistym.


Warto tę wiedzę wspólnie uaktualnić 😊Zacznijmy od rzeczy totalnie podstawowej, czyli:


Jakie szkoły masz do wyboru po ósmej klasie?


Do wyboru masz:

 • liceum ogólnokształcące,

 • technikum,

 • szkołę branżową I stopnia.


Gdybym miała opisać Ci wszystkie różnice między tymi szkołami i dokładnie je scharakteryzować, to zajęłoby mi... pewnie kilkanaście stron.


Dlatego o każdym z tych typów szkół napiszę na pewno osobny artykuł i jeśli nie chcesz ich przegapić, to odwiedzaj regularnie mój blog lub zasubskrybuj mój kanał na YouTubie 😊


Dzisiaj powiem Ci o 5 podstawowych różnicach między tymi 3 typami szkół - o różnicach, które są kluczowe i które najczęściej decydują o tym, że wybieracie właśnie ten a nie inny typ szkoły.1. Możliwość kształcenia się w zawodzie.W liceum ogólnokształcącym takiej możliwości nie masz. Zawodu możesz uczyć się w technikum lub w szkole branżowej I stopnia.


Mówiąc najprościej, po ukończeniu technikum lub szkoły branżowej I stopnia macie już zawód. A po ukończeniu LO nie macie kwalifikacji zawodowych.


No, to co ma się po liceum? Przejdźmy do drugiej różnicy.2. Możliwość zdawania matury.Po liceum ogólnokształcącym możecie zdawać maturę. Po technikum też możecie zdawać maturę. A bezpośrednio po szkole branżowej I stopnia możliwości zdawania matury nie ma.


Co trzeba zrobić, żeby po szkole branżowej I stopnia móc zdawać maturę?

O tym już w kolejnym artykule ;)


Te dwie pierwsze różnice, o których powiedziałam, czyli możliwość zdobycia zawodu i możliwość zdawania matury, generują kolejne odmienności.3. Nauczane przedmioty.W liceum ogólnokształcącym będziecie uczyć się 2 lub 3 przedmiotów rozszerzonych.


Dostępne są profile klas, w których uczycie się np. polskiego i historii na rozszerzeniu (albo polskiego i WOS-u, albo polskiego i historii sztuki), a także klasy z trzema przedmiotami rozszerzonymi takie jak np. mat-fiz-inf, gdzie uczycie się w zakresie rozszerzonym matematyki, fizyki i informatyki.


Niezależnie od profilu klasy, w liceum ogólnokształcącym będziecie uczyć się też minimum dwóch języków obcych nowożytnych.


A jak to wygląda w technikum?


W związku z tym, że po technikum możecie zdawać maturę, nauczane są tam też określone przedmioty w zakresie rozszerzonym. Tylko że jest ich trochę mniej niż w liceum, bo w LO były 2 lub 3, a w technikum – 1 lub 2 przedmioty rozszerzone.

Oprócz przedmiotów rozszerzonych uczycie się też języków obcych – dokładnie 2 języków obcych nowożytnych.


A ponieważ oprócz matury możecie zdawać też egzaminy zawodowe i uzyskać zawód, będziecie mieli, oprócz przedmiotów ogólnych, także przedmioty zawodowe.


Jak kwestia przedmiotów wygląda w trzecim typie szkoły?


Szkoła branżowa I stopnia przygotowuje Was do wykonywania zawodu, a nie do matury, dlatego nie uczycie się tam żadnego z przedmiotów ogólnych w zakresie rozszerzonym.


Uczycie się minimum jednego języka obcego i przedmiotów zawodowych.


4. Czas trwania nauki.Skoro w jednej szkole oprócz przedmiotów zawodowych uczycie się też przedmiotów ogólnych (w dodatku niektórych na poziomie rozszerzonym) i do tego języków obcych, a w innej szkole tylko tych ogólnych albo głównie zawodowych, to oczywiście czas trwania nauki w tych szkołach musi się różnić, żebyście byli w stanie temu wszystkiemu podołać.


W związku z tym nauka trwa:

 • w liceum ogólnokształcącym – 4 lata,

 • w technikum – 5 lat,

 • w szkole branżowej I stopnia – 3 lata.


Ostatnia różnica, o której chciałam Wam dziś opowiedzieć, to kwestia praktyk zawodowych.5. Praktyki zawodoweW liceum, które nie daje Wam przygotowania do wykonywania zawodu, oczywiście nie ma praktyk zawodowych.


W technikum i szkole branżowej I stopnia są praktyki zawodowe, ale nawet tu jest różnica. Uwaga: bardzo znacząca!


W techniku będziesz mieć minimum 280h praktyk, czyli około 8 tygodni w trakcie całego cyklu trwania szkoły, czyli w trakcie 5 lat.


A jak to wygląda w szkole branżowej I stopnia? - Tu praktyk jest o wiele więcej.


W szkole branżowej I stopnia położony jest bardzo duży nacisk właśnie na kształcenie praktyczne. Zajęcia praktyczne, czyli właśnie tak zwane praktyki zawodowe, będą odbywać się tam 2-3 dni w tygodniu przez całe 3 lata.


Jak widzisz, w tej szkole zajęcia praktyczne będą obejmować aż połowę czasu Twojej nauki. I, co więcej, będziesz mieć wtedy status młodocianego pracownika i będzie Ci przysługiwało wynagrodzenie.


Jakie to będzie wynagrodzenie, jakiej wysokości? O tym opowiem Ci więcej w osobnym wideo, które będzie skupiać się już tylko na szkole branżowej I stopnia 😊Podsumowując, 5 kluczowych różnic między 3 typami szkół ponadpodstawowych, jakie masz do wyboru po ósmej klasie to:

 • możliwość kształcenia się w zawodzie,

 • możliwość zdawania matury,

 • przedmioty, jakich będziesz się uczyć,

 • zajęcia praktyczne, czyli tzw. praktyki zawodowe

 • i długość kształcenia.Na tym obrazku widzisz te różnice zebrane w jednej tabeli. Możesz go pobrać na komputer i przegadać z rodzicami. To może być fajna inspiracja do zaczęcia rozmowy 😊


Kliknij i pobierz ⬇⬇⬇

Pięć najważniejszych różnic między szkoł
.
Pobierz • 51KB


W kolejnym artykule pokażę Ci, jak wygląda w Polsce system edukacji.


Może brzmi Ci to bardzo groźnie... ale tak naprawdę chodzi mi po prostu o to, by pokazać Ci, jakie masz możliwości dalszego kształcenia po każdym z tych 3 typów szkół.


Wspominałam np. o tym, że bezpośrednio po szkole branżowej I stopnia nie możesz zdawać matury, ale jak zrobisz „coś" lub "coś", to potem możesz ją zdawać.


O tym, co się kryje pod „coś", powiem Ci już w kolejnym wpisie.


A w kolejnych wideo z tej serii o szkołach będę Ci też opowiadać o innych ważnych aspektach liceum, technikum i szkoły branżowej. Jeśli macie swoje przemyślenia, refleksje, wybraliście jakiś jeden typ szkoły, bo uważacie, że jest lepszy pod jakimś względem, to podzielcie się w komentarzu, jakie są Wasze opinie, gdzie Wy idziecie lub byliście i jakie są Wasze opinie.


To dla mnie mega ciekawe. I mam przekonanie, że pomoże też kolejnym rocznikom podejmować trafne decyzje.


留言


bottom of page