top of page
Szukaj

Jak wybrać szkołę [część 2] - Źródła wiedzy o szkołach


Wyobrażam sobie, że robiąc ćwiczenie z ostatniego wpisu, mogłeś ugrzęznąć na ostatnim punkcie, czyli trzecim w kroku.


No, bo ok... Masz ocenić, na ile określona klasa w danej szkole spełnia Twoje kryteria (na przykład w skali od 1 do 5), ale przecież, żeby to ocenić trafnie, musisz mieć wiedzę na temat tej klasy i tej szkoły.


O ile wiedzę na temat tego, czy Twoi rodzice akceptują Twój wybór, czy nie, na pewno masz, o tyle wiedzy na temat poziomu nauczania, czy wyników matur, z kapelusza nie weźmiesz.


Tu trzeba sięgnąć do rzetelnych źródeł.


I dzisiaj właśnie o tych źródłach porozmawiamy.POZIOM NAUCZANIA


Skąd wiedzieć, jaki poziom reprezentuje wybrana przez Ciebie szkoła?


Jeśli chodzi o poziom nauczania, najlepiej skorzystaj z któregoś z rankingów. Te najpopularniejsze to:
Z jakiegokolwiek rankingu będziesz korzystać, przeczytaj najpierw, jaka stoi za nim metodologia, czyli co w tym rankingu było brane pod uwagę – jakie są składowe oceny. I zobacz, czy to te ważne dla Ciebie elementy.


I jeszcze jedna mała wskazówka: takie rankingi często występują w wersji ogólnopolskiej i regionalnej. Zawsze, kiedy masz możliwość zawężenia rankingu do określonego województwa lub miasta, skorzystaj z tego. Wtedy zobaczysz szkoły, które najbardziej Cię interesują.


Bardzo ciekawy aspekt, o który często pytacie, to czy można sprawdzić, na ile dana szkoła przyczyniła się do tego, ile uczniowie się w niej nauczyli.


(Bo częstym zarzutem wobec szkół, które stoją wysoko w rankingach jest to, że przecież idą do nich już wyselekcjonowani uczniowie, którzy mają silną wewnętrzną motywację i sami świetnie się uczą...)


Stworzono w tym celu specjalny wskaźnik EWD.


EWD to Edukacyjna Wartość Dodana.Jest to wskaźnik, który informuje, jaki jest wkład szkoły w wyniki nauczania.


Ostrzegam, że korzystanie z tej strony jest dość skomplikowane, ale jest też na niej do pobrania instrukcja, więc nie będę wchodzić w szczegóły. Jeśli interesuje Cię ten aspekt, jestem pewna, że sobie poradzisz 😊WYNIKI MATUR


Bardzo ciekawe byłoby też sprawdzenie, jakie są wyniki matur w danej szkole.


Nie takie ogólne rankingowe punkty, tylko konkretnie: ile % średnio z matury z określonego przedmiotu uczniowie dostają średnio w danej szkole.


Jeśli zależy Ci szczególnie na maturze z konkretnego przedmiotu, to warto się w to zagłębić. To pozwoli Ci ocenić, która szkoła najlepiej przygotuje Cię do matury w najistotniejszym dla Ciebie obszarze.


Niektóre szkoły chwalą się swoimi wynikami na swoich stronach internetowych.


Wyniki porównujące wiele szkół znajdziesz też na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.
LOKALIZACJA I DOJAZD DO SZKOŁY


Dla wielu uczniów ważna jest też lokalizacja szkoły i dojazd do niej. Tutaj nie powiem nic odkrywczego – najlepiej w sprawdzeniu tego pomoże Ci Google Maps lub inna nawigacja 😉


Jako ciekawostkę dodam, że Poznań ma swoją mapę szkół ponadpodstawowych, na której możesz filtrować szkoły pod kątem ich typu. Zobaczyć na mapie np. tylko wszystkie licea, technika lub szkoły branżowe.Jeśli wiesz o takiej mapie zrobionej dla innego miasta, koniecznie daj znać w komentarzu 😊SZKOLNA AKTYWNOŚĆ


Aspekty techniczne takiej jak zajęcia dodatkowe, z których można skorzystać w szkole, dostępny sprzęt i pracowanie, współpraca z firmami, instytucjami zagranicznymi, uczelniami - to wszystko informacje, które najbardziej szczegółowo będą opisane na stronie danej szkoły.


Ale warto wiedzieć, że możesz też wejść w Informator na stronie elektronicznego naboru i tam wiele z tych informacji też znajdziesz, a dzięki temu, że są wszystkie w jednym miejscu, to pewnie łatwiej będzie Ci je porównać.DANE O ZAWODACH


Jeśli chcesz iść do technikum lub szkoły branżowej I stopnia, chcesz uczyć się zawodu i masz dylemat, jaki zawód wybrać, bo wahasz się między kilkoma, to cenną informacją dla Ciebie będzie, jakie jest zapotrzebowanie na dany zawód i jakie są w nim wynagrodzenia.


W tych aspektach polecam Ci dwie strony.


Zapotrzebowanie sprawdzisz na www.barometrzawodow.pl, a na www.wynagrodzenia.pl/moja-placa znajdziesz informacje o wynagrodzeniu.


Te informacje (podane w bardzo czytelny sposób!) dla wielu zawodów są zebrane też na stronie Mapy KarierTam prócz zapotrzebowania i wynagrodzenia od razu poznasz szczegółową charakterystykę zawodu, potrzebne w nim umiejętności, przedmioty szkolne, z których wiedza jest ważna w tym zawodzie i przykładowe ścieżki edukacyjne.OPINIA O SZKOLE


To ostatnie kryterium wyboru szkoły nie jest aspektem „technicznym", ale bardzo często przez Was poruszanym, dlatego zdecydowałam się dodać o nim kilka słów.


Szczerze mówiąc, najlepiej samemu wyrobić sobie taką opinię, czyli wziąć udział w Targach Edukacyjnych i iść na drzwi otwarte do szkoły, by móc na żywo zobaczyć szkołę, klasy, uczniów, nauczycieli.


Niestety, te możliwości dostępne są w okresie marzec – maj i, kiedy czytasz ten artykuł może być już na to za późno…

Jeśli nie możesz zobaczyć szkoły „od środka”, to warto poszukać informacji o niej w Internecie, na forach, w social mediach, na Google Maps… – zebrać opinie z możliwie różnych źródeł.


A może znasz kogoś, kto ma siostrę albo brata, który jest absolwentem tej szkoły lub aktualnie się w niej uczy? Popytaj przyjaciół, nauczycieli, rodzinę.


Naprawdę warto porozmawiać z żywymi ludźmi. Usłyszeć ich refleksje, odczucia, wrażenia – takie prosto z serca.


Tylko zawsze pamiętaj o jednej rzeczy: kiedy słyszysz czyjąś opinię, to jest to jego opinia.


Niby to oczywista rzecz, ale czasem emocje biorą górę i potrafimy jedną opinię traktować jak niepodważalną wiedzę na jakiś temat.


Warto takich opinii zebrać jak najwięcej. Zobaczyć, które aspekty się powtarzają. I wtedy wyrobić sobie własne zdanie.W tym wpisie starałam się przybliżyć Ci najważniejsze źródła, zawierające informacje w obszarze czynników wyboru szkoły, które omawialiśmy w poprzednim odcinku.


Jeśli jednak ugrzęzłeś dużo wcześniej, nie w trzecim kroku tylko już w pierwszym albo może nawet już myśląc o tym, jaką szkołę wybrać, to pamiętaj, że mogę wesprzeć Cię na konsultacjach indywidualnych.Tam mamy przestrzeń, by skupić się tylko na Tobie – by odkryć, jakie są Twoje skłonności zawodowe, predyspozycje, umiejętności, talenty, charakter, osobowość... i jak to wszystko połączyć i znaleźć taką ścieżkę edukacji, która najbardziej będzie odpowiadała Tobie :)

Comments


bottom of page